Gdzie pisać blog? Darmowa platforma, czy lepiej być “na swoim”? Cz. II

W poprzedniej części była mowa o tym, gdzie dziś warto pisać blog za darmo. Jeśli jednak z jakichkolwiek względów ktoś chce od razu pisać blog na własnym hostingu i pod własną domeną lub przejść na takie rozwiązanie, powinien wiedzieć o kilku rzeczach.

Nie kupuj hostingu w pierwszym lepszym miejscu!

Koniecznie porównaj kilka ofert różnych firm – już na początku zobaczysz, że w tej samej cenie możesz dostać chociażby różną ilość miejsca na pliki związane z blogiem.

Kilka rad, na co zwracać uwagę:

Uwaga na tzw. promocje! Czasem hostingodawca daje użytkownikowi na pierwszy rok korzystania z całkiem fajnego hostingu (parametry, możliwości) spory rabat. Brzmi super,  ale za rok będzie trzeba zapłacić za tę samą usługę nawet od kilkudziesięciu do kilkuset % więcej! Jeśli więc firma proponuje rabat na początek, warto doczytać lub dowiedzieć się za pomocą maila / rozmowy telefonicznej, ile kosztuje dany pakiet hostingowy bez rabatu.

  1. Popatrz, co dają różne firmy w tej samej cenie – niech to będzie np. 50 zł / rok; niektóre firmy dadzą Ci w tym 1-5 GB miejsca na pliki, a inne nawet 20 GB!
  2. Źródło: Pixabay.com

    Hosting to jednak nie tylko ilość miejsca na pliki; to także ilość transferu – niektóre firmy w każdym pakiecie dają nieograniczony transfer, ale cena pakietów proponowanych przez taką firmę jest spora, począwszy od najskromniejszej opcji. Warto zwrócić tez uwagę na liczbę domen / poddomen do podpięcia, liczbę możliwych do  stworzenia skrzynek e-mail, czy tzw. klientów FTP – to jednak tylko w przypadku, jeśli przypuszczasz, że kiedyś założysz kolejną stronę lub podstrony.

  3. Warto też zwrócić uwagę, czy konkretna firma wymaga zawsze płatności za rok hostingu z góry, czy umożliwia płatności np. co pół roku, kwartał lub nawet co miesiąc. I jaki daje rabat, jeśli zapłaci się za rok z góry – najczęściej są to wtedy 2 miesiące gratis (czyli za 12 miesięcy płacisz, jak za 10).

Moje prywatne polecenie:

Wszystkie moje strony i blogi mam na hostingu z firmy WEBD. Moim potrzebom odpowiada w tej chwili pakiet  Hosting Mini:

Źródło: Webd.pl – stan na 17.06.2021

 

Firma proponuje 4 pakiety hostingowe w naprawdę fajnych cenach; w dodatku można płacić za usługę co miesiąc, kwartał, pół roku lub raz na rok – dla osoby prywatnej to naprawdę korzystne rozwiązania. Jeśli zapłacisz za rok z góry, masz 2 miesiące gratis, czyli cena jest policzona jak za 10 miesięcy.

A co z domeną?

Pierwsza istotna uwaga:

hostingu i domeny nie trzeba wykupywać u jednego

Źródło: Pixabay.com

usługodawcy!

Jeżeli domenę zarejestrujemy w innej firmie, trzeba dokonać odpowiednich zmian w DNS, aby podpiąć ją pod swój hosting. 
Właściwe wartości DNS podaje nam firma, w której mamy hosting. Dane są podane albo na naszym koncie klienta, ewentualnie w FAQ. Mając problem z ich znalezieniem, warto napisać e-mail w tej sprawie do naszego hostingodawcy.

I znów: najpierw porównaj ceny! Nie tylko rejestracji, ale i odnowienia!!!

Płacąc pierwszy raz za domenę, opłacamy jej rejestrację i istnienie na 12 miesięcy. Przedłużyć jej ważność na kolejny rok lub lata można zazwyczaj w dowolnym momencie, klikając w odpowiednią opcję na swoim koncie klienta na stornie firmy, w której zarejestrowaliśmy domenę.
Niektóre firmy dość często proponują rejestrację domen (najczęściej .pl, .com., czasem też innych):

  • za złotówkę
  • za 0 zł
  • gratisowo za darmo, jeśli wykupimy w tym samym miejscu także hosting.

Czy taka opcja się opłaca?
Żeby to stwierdzić, warto znaleźć informację lub napisać e-mail z zapytaniem, ile kosztuje przedłużenie ważności danej domeny na kolejny rok. W ostatnim ze wspomnianych rabatowych przypadków warto też zobaczyć, ile w danej firmie kosztuje także sam hosting, który też opłacamy co roku.

Źródło: Pixabay.com

Czasem warto – np. za domenę .pl – zapłacić kilkanaście złotych za rejestrację, aby koszt za pierwszy i drugi rok działania domeny nie przekroczył 100 zł. Jeśli zarejestrujemy domenę za symboliczną złotówkę lub za darmo / gratisowo, usługodawca zazwyczaj “odbije” sobie to dobrodziejstwo przy opłacie za przedłużenie ważności domeny na kolejny rok / lata.

Moje prywatne polecenie co do domen

Bardzo rozsądne ceny co do rejestracji i przedłużenia ważności domen ma firma SEOHOST. Mam tu wykupionych kilka domen i moja współpraca z ta firmą układa się bardzo dobrze. Pakiety hostingowe też mają niezłe,jednak wypadają one nieco drożej, niż we wspomnianym wyżej WEBD. Aczkolwiek, jeśli ktoś nie chce zagłębiać się w zmiany w DNS celem podpięcia domeny pod hosting wykupiony gdzie indziej, może spokojnie pomyśleć o kupieniu któregoś pakietu także w SEOHOST– na pewno nie przepłaci w porównaniu z wieloma innymi usługodawcami tego typu!

(Visited 1 times, 1 visits today)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *