Gdzie pisać blog? Darmowa platforma, czy lepiej być “na swoim”? Cz. I

Kiedyś mało kto zastanawiał się: gdzie pisać blog. Mieliśmy do dyspozycji dość sporo darmowych platform blogowych i to na “naszym rodzimym rynku”. Nie trzeba było znać języka angielskiego, a wystarczyło podążać za wskazówkami usługodawcy i założyć blog w wybranym przez siebie miejscu. W każdym z nich zapanowanie nad blogiem – choćby nad jego wyglądem – wyglądało inaczej; jednym pasowało pod tym względem miejsce A, innym B, itd. Nikt nie udowadniał nikomu, że konkretny system jest lepszy i bardziej profesjonalny od innych, a blog w nim utworzony może wyglądać naprawdę świetnie  i fachowo, co miało pozytywnie świadczyć o autorze.

Kiedy blogi przestały być prywatnymi pamiętnikami

Źródło: Pixabay,com

Do pewnego momentu większość blogowiczów pisała faktycznie “dla siebie”. A rosnąca liczba czytelników i ewentualna popularność, były tylko miłym dodatkiem. Kiedy jednak okazało się, że dzięki temu można na blogu zarabiać, zaczęto do tego typu aktywności (pisanie bloga – przyp. autorki) podchodzić inaczej.
Wraz z biegiem czasu, w coraz większej liczbie poradników dotyczących pisania blogów, autorzy zaczęli skłaniać się ku polecaniu zakładania tego typu miejsc:

 1. Na wykupionym hostingu
 2. Pod własną, wykupioną domeną

O co w tym chodzi? W skrócie o:

 1. Pracowanie na “własną markę” – choć tak naprawdę, jeżeli piszesz blog faktycznie głównie dla siebie, bez celów zarobkowych, to można by ten punkt pominąć
 2. Brak ryzyka, że wpis, zdanie, czy nawet pojedyncze wyrażenie – wyłapane przez jakiegoś “moderatora” lub komputer sprawujący kontrolę nad blogowymi treściami na darmowej platformie – spowoduje zablokowanie (czasem nieodwołalne) bloga w najmniej oczekiwanym momencie
 3. Bycie 100%-owym właścicielem swojego bloga i umieszczanych tu treści: piszesz o czym chcesz i jak chcesz. Oczywiście mogą się zdarzyć potencjalne sprzeciwy ze strony czytelników  jednak łatwiej na “własnym hostingu” powiedzieć: wolnoć Tomku w swoim domku. Oczywiście nie namawiam tu do wpisów niezgodnych z prawem czy łamiących wszelakie zasady dobrych manier – po prostu u siebie masz prawo stosować np. swój wyostrzony styl czy  poczucie humoru lub silne piętnowanie pewnych negatywnych zjawisk.

Gdzie dziś pisać za darmo?

Jeżeli zaczynasz dopiero swoją przygodę z blogowaniem, masz dość ograniczone środki (patrz: liczysz się z każdym groszem), więc nie inwestujesz w niepewne projekty, które “mogą na siebie nie zarobić”, zacznij pisać na darmowym hostingu.
Dzisiaj są dwa miejsca najczęściej polecane w tym kontekście:

 1. Blogspot / Blogger – należy do konta tworzonego na Google. W jego ramach możemy więc założyć blog, którego adres będzie wyglądał tak: twojanazwa.blogspot.com lub może to być Twoja domena zarejestrowana w jednej z firm świadczących taką usługę i podpięta pod konto bloggera (w sieci są dostępne poradniki, jak to zrobić). W ramach całego konta Google masz 15 GB za darmo, ale przestrzeń ta ma Ci służyć i na blog, i na pocztę (jeśli wraz z kontem Google zakładasz skrzynkę Gmail) i jeszcze na różne materiały, które możesz trzymać na dysku Google. Oczywiście miejsca można dokupić, jednak podstawowe pytanie to, czy warto, jeśli czynisz to z myślą o blogu? Bo nie uczyni to z Ciebie właściciela swojego bloga na Blogspocie – po prostu masz więcej miejsca na pliki. System tworzenia bloga jest tu prosty i intuicyjny. Piszący ma do dyspozycji trochę motywów, które może dostosować do swojego poczucia estetyki. W chwili, kiedy chcemy przenieść zawartość bloga na własny hosting i wykorzystywany tu zazwyczaj system WordPress, materiały można eksportować w pliku na dysk komputera, a później pobrać już na własnym hostingu.
 2. WordPress.comuwaga, to nie to samo, co wordpress.org! WordPress.com daje nam możliwość założenia darmowego bloga przy wykorzystaniu okrojonego systemu WordPress.
  Źródło: Pixabay.com

  Wordpres.org to zespół oprogramowania, wtyczek i motywów, które służą do prowadzenia bloga na własnym hostingu. Powiem szczerze, że wordpress.com może być dobrym początkiem na blog, jednak z powodu dostępu tylko do minimalnej części możliwości systemu kryjącego się pod tą samą nazwą, można nie osiągnąć dokładnie tego, co by się chciało – zarówno w wyglądzie, jak i pod względem funkcjonalności (tzw. wtyczki). Jeśli ktoś – wraz z biegiem czasu – rozwija swoje umiejętności, na pewno w końcu uzna, że to stanowczo za mało

Oprócz tego, powstały miejsca, gdzie można stworzyć swoją stronę lub bloga za darmo (wix, simplesite) i wciąż istnieją polskie serwisy, np. blogi.pl, e-blogi.pl, jednak trudno mi je polecić na coś więcej, niż pierwsze próbki blogowe celem porównania, jak się pisze gdzie indziej, niż w dokładniej opisanych powyżej miejscach. Dlaczego? Cóż – po pierwsze to o, co już wymieniałam wyżej: nie jesteś tak naprawdę u siebie. Dodatkowo na blogach redakcyjnych tych platform ostatnie wpisy pochodzą sprzed lat, co nie wróży dobrze, gdyby coś nagle zaczęło się dziać – piszący mogą nie uzyskać pomocy.
A jak to jest z wykupionym hostingiem i domeną? O tym w 2. części.
CDN

(Visited 1 times, 1 visits today)

2 komentarze

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *