Warto pisać blog? Jak go nazwać i gdzie założyć?

Pomysł o blogu przychodzi czasem nagle, innym razem rodzi się powoli. Kiedyś zakładało się go jakoś szybciej (było więcej platform), a blog miał służyć bardziej prywatnym celom, a nie zarabianiu. Nic więc dziwnego, że zazwyczaj bardzo mało osób zmagało się z problemami takimi jak:

  1. O czym pisać blog?
  2. Jak nazwać blog?
  3. Gdzie pisać bloga?
  4. Jaką domenę wybrać?

Ad.1.

Kiedyś zakładało się blog, aby pisać o swojej codzienności, przemyśleniach, czy hobby. Chyba nikt nie zadawał pytań:
o czym pisać bloga? 
czy
o czym pisać notki?
Dziś tego typu pytania często padają. Zadają je osoby, które – idąc w ślady blogerów, którym się powiodło i którzy na pisaniu blogów zarabiają lub po prostu zdobyli pewną popularność – sami chcieliby w ten sposób albo podreperować domowy budżet albo wręcz uczynić z takiej aktywności swoje główne źródło zarobku. Albo zostać kimś w rodzaju speca z danego tematu, czy po prostu celebryty.
Nie jest to dziś już takie proste przy istniejącej konkurencji. Potrzebny jest odpowiedni temat, pióro, cierpliwość i systematyczność. Dłuższe przerwy między wpisami nie są wskazane – dobrze jest pisać przynajmniej raz na tydzień.

Ad 2.

Właściwie, jeśli chcemy pisać o czymś konkretnym, łatwiej jest wybrać nazwę. Gorzej, jak ma to być blog multitematyczny lub trochę prywatny, a trochę o wszystkim.

Źródło: Pixabay.com

Kiedy szukamy jakiejś konkretnej inspiracji w sieci, zostaniemy odesłani do sporej liczby wpisów o tej tematyce. Właściwie 90% z nich jest napisanych na jedno kopyto – po prostu jedni ściągali pomysły od innych. Proponują więc w adresie strony nazwę firmy,  tematykę bloga (np. jeśli blog ma być o modzie, to w nazwie powinno znaleźć się słowo / wyrażenie wskazujące na modę) lub imię i nazwisko / samo nazwisko / nick piszącego. I tu mam pewną wątpliwość.

O ile wskazane jest podpisywać wpisy swojego autorstwa własnym imieniem i nazwiskiem lub umieścić te dane na swoim blogu – np. krótką info w typie: Właścicielem bloga i autorem wszystkich / większości wpisów jest / są (i tu imię i nazwisko / imiona i nazwiska), tak imię i nazwisko w samej nazwie (adresie bloga) to nie zawsze dobry pomysł. Sprawdza się to, kiedy ktoś jest znany przynajmniej w pewnych kręgach jeszcze przed założeniem bloga. W innych przypadkach można tu zastosować fragment skeczu Kabaretu Dudek:
Jeśli nie Kuba, to moje nazwisko nic Panu nie powie.
Dokładnie to mam: widzę blogi z czyimś nazwiskiem w nazwie i NIC mi to nie mówi, a co za tym idzie, nie zwiększa to mojej ochoty, aby klikać i wchodzić na takie blogi. Zwłaszcza, jeżeli nie wiem już na tym etapie, o czym traktują.

Kolejna sprawa: ja bym raczej stawiała na język polski w adresie bloga, o ile nie jest to nazwa firmy. Zwłaszcza jeśli pisze się po polsku, a więc dla polskojęzycznego czytelnika. Trzeba też mieć na uwadze, że wciąż są takie osoby, które nie posługują się językami obcymi albo konkretnie angielskim i np. nazwa składająca się z 1 długiego lub z przynajmniej 2 angielskich słów:

  • zleje się w coś totalnie niezrozumiałego
  • będzie w ogóle trudna do odczytania, zapisania i zapamiętania

Ad. 3

Dziś już nie ma dużego wyboru.  Z polskich darmowych platform pozostały już tylko te dość mało znane albo wymagające wysłania płatnego SMSa, żeby w ogóle założyć sobie tam konto (Ownlog). Najczęściej poleca się więc blogspot, worpdress.com lub własny hosting.

Ad. 4

Źródło: Pixabay.com

Domen jest dosyć sporo – ostatnimi czasy doszły różne funkcjonalne. W Polsce najczęściej wybiera się domeny .pl, .com, .com.pl, .net, .net.pl, ale to tylko mała część tego, co możemy wybrać.

A co wybrać, jeśli nie odpowiada nam żadna domena funkcjonalna (.blog, .actor, .art itd?), czy lokalna (np. malopolska.pl, waw.pl)? We wszelkich poradnikach najczęściej poleca się .pl, i .com, ewentualnie .com.pl, jeśli ktoś pisze po polsku i dla polskich odbiorców. I tu znowu moja prywatna rada: jeżeli ma to być Twój prywatny blog vel strona i wiesz, że nie będziesz na nim zarabiać, nie wybieraj najdroższej domeny! Jej koszt to nie tylko rejestracja, ale i przedłużenie ważności co roku na kolejnych 12 miesięcy. Spokojnie możesz zostać przy .pl.

Źródło: Pixabay.com

   Im bardziej ktoś przemyślał sprawę pisania bloga, tym mniej będzie miał pytań i wątpliwości co i jak zrobić. Warto poczytać ogólnie dostępne poradniki, jeśli ktoś w ogóle się w tematyce nie orientuje. Natomiast nie można liczyć na to, że ktoś za nas wymyśli nazwę i podsunie nam tematy, choć i takie wpisy znajdywałam. Trzeba jednak pamiętać,  że zostały one przeczytane przynajmniej przez setki, o ile nie tysiące ludzi. Wystarczy, że 10-20% skorzystało z tych pomysłów i mamy coś w rodzaju nasycenia rynku konkretną tematyką – trzeba by się wykazać  sporą oryginalnością w ujęciu konkretnych tematów, aby przebić się przez już istniejące teksty, które o nich traktują.
Natomiast jeśli ktoś ma wątpliwości i musi zadawać na forum publicznym pytanie: czy warto pisać bloga?, oznacza to, że nie za bardzo sam wierzy w sens tego przedsięwzięcia…
Warto raczej postawić pytana: czy chcę pisać blog? czy mam o czym pisać? czy jestem na tyle wytrwały, aby nie poprzestać na kilku niedopracowanych wpisach?  Nawet jeśli piszesz tylko dla siebie – jak twierdzi wielu blogerów – to jednak mogą tu trafić czytelnicy. Także dzięki blogowi można też zawrzeć nowe, ciekawe znajomości, ale w tym celu warto przyłożyć się do tego, co i jak się pisze.

(Visited 1 times, 1 visits today)

3 komentarze

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *