Dokąd tupta nocą jeż?

Przyszła wiosna. Już zaraz maj. Wszystko wraca do życia; przylatują ptaki, inne zwierzaki oddychają z ulgą po okresie ubogim  w pożywienie; inne budzą się ze snu zimowego, jeżeli udało im się jesienią zapaść w hibernację.
W marcu i kwietniu budzą się z hibernacji jeże. Niektóre potrafią przerwać sen zimowy, jeżeli temperatury są wystarczająco wysokie. Te charakterystyczne i rozpoznawalne już przez małe dzieci zwierzęta są bardzo pożyteczne, ale i pod ochroną. Mogą potrzebować naszej doraźnej lub długofalowej pomocy właściwie przez cały rok.

Kilka słów o dzikich jeżach

Na terenie Polski żyją dwa rodzaje jeży:

  • wschodni:
    Źródło: Pixabay.com

  • zachodni:
    Źródło: Pixabay.com

Jak widać, jeże wschodnie mają nieco jaśniejsze umaszczenie.

Młode jeży pojawiają się od maja, nawet do jesieni.
Dorosły jeż może ważyć nawet grubo ponad kilogram.
Żeby bezpiecznie przehibernować, jeż powinien ważyć przynajmniej 0,7 kg (młody), a dorosły – 0,8 kg.

Dlaczego jeż może potrzebować pomocy człowieka?

  1. Po zimie jeże budzą się wycieńczone, po utracie wagi i często odwodnione – jeżeli nie dolega im nic innego, wymagają wsparcia jedzeniem i wodą.
  2. Wypadek – samochodowy, po „spotkaniu” z kosiarką, pogryzienie przez psa, poparzenia (wypalanie traw)
  3. Inne choroby – pasożyty wewnętrzne, powodujące wyniszczenie i osłabienie, choroby dróg oddechowych i trawienne
  4. Zimą – kiedy jest dość ciepło, jak na tę porę roku, jeż może wybudzić się z hibernacji. Nie znajdzie raczej wtedy nic do jedzenia.  warto wystawić mu trochę kociej lub dedykowanej jeżom karmy i wodę.

Czym mogę zarazić się od jeża?

Tak naprawdę istnieje tylko jedna choroba, którą możemy się od jeża zarazić: grzybica. Jest to jednak „wróg” na tyle „wygodny”, że go po prostu widać. Jeśli zauważymy jej oznaki, musimy przenosić jeża w rękawiczkach lub przez jakiś materiał.
Ludzie boją się zarazić od jeża wścieklizną. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nawet jeż zarazi się tą chorobą (np. zostanie ugryziony przez inne chore zwierzę: psa, lisa itd.), to zarażony długo nie pożyje. To w końcu bardzo małe zwierzątko i wirus wścieklizny szybko poczyni w jego organizmie spustoszenie (o charakterze neurologicznym). Oczywiście, uważać trzeba. Jednak istnieje o wiele większe prawdopodobieństwo,  że zarazimy się tą chorobą od nieznanego psa lub kota, niż od jeża. W końcu psy i koty spotykamy znacznie częściej, niż jeże – ile osób nie pomyśli i „klei się” bez zastanowienia do każdego tego typu zwierzaka, bo „kocha psy” / „kocha koty”?
Pchły żerujące na jeżu nie będą zainteresowane nasza krwią – nawet, jeśli przeskoczą na człowieka, nie zaczną ucztować.

Dlaczego nie powinniśmy się nawet zastanawiać, tylko pomóc jeżowi w potrzebie?

Główny powód jest taki, że jeże są pod ochroną ścisłą, co pociąga za sobą obowiązek tzw. ochrony czynnej. Poza tym są to zwierzęta pożyteczne i jeśli ich kiedyś zabraknie, nasze dzieci i wnuki mogą to odczuć w negatywny sposób. Dziś i tak sporo jeży ginie pod kosiarkami, autami i podczas wypalania traw – o aktach wandalizmu nie wspominając. 

Co robić, gdy znajdziemy jeża?

Poradników na ten temat jest sporo – bardzo wiarygodny znajdziemy na stronie Ośrodka Rehabilitacyjnego Jerzy dla Jeży – i tu odsyłam po wiele informacji nt. jeży i pomocy tym zwierzętom.
Ale w skrócie: jeża warto zabezpieczyć – czyli nie zostawiamy go na środku jezdni, chodnika, czy na trawniku, jeżeli ma problemy z poruszaniem się. Warto przełożyć go do jakiegoś kartonowego pudełka i zapewnić spokój. Jeża powinien zobaczyć weterynarz. Jeżeli ma się taką możliwość, warto od razu przekazać zwierzaka pod opiekę jednej z organizacji opiekującej się jeżami lub jednemu z „formalnych” opiekunów jeży, którzy wiedzą, jak zwierzakiem się zająć. Informacje o takich ośrodkach i osobach można znaleźć choćby na stronie Nasze Jeże.

Gdzie warto poczytać to i owo na wszelki wypadek, aby w razie czego nie spanikować i wiedzieć, co robić?

Informacje podstawowe w pigułce
Jerzy dla jeży
Nasze Jeże
Na dwóch ostatnich stronach można też znaleźć telefony, pod którymi warto zasięgnąć informacji, co robić w danej sytuacji związanej z jeżem.

(Visited 1 times, 1 visits today)